Czwartek
DO POSŁUCHANIA I OBEJRZENIA
Słuchowisko – Historia Jezusa
Ostatnia wieczerza.
https://youtu.be/8Jd9k3WsaQs

Aresztowanie – Piotr trzykrotnie zaprzecza, że zna Jezusa.
https://youtu.be/d7GmGNOvs-w
Piosenka – Mistrz
Piosenka znajduje się na płycie „Gramy z Mistrzem" wydanej przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie „Miłość Edukacja Dojrzałość”.
https://youtu.be/H1ylQhyArb8
Film – Ostatnia Wieczerza (z serii Księga Ksiąg)
Fragment filmu dla młodszych dzieci przedstawiający wydarzenia ostatniej wieczerzy: umycie nóg uczniom i spożycie ostatniego posiłku (od 15:48 do końca).
https://youtu.be/-V5CZIW-S6U?t=947
DZIECIOM O ZNACZENIU WIELKANOCY
Ostatnia Wieczerza i aresztowanie Jezusa
W czwartek przed Wielkanocą Jezus zjadł ostatni posiłek ze swoimi uczniami i był aresztowany. Podczas tego posiłku zrobił coś dziwnego: umył brudne stopy swoich uczniów!
Przeczytajcie razem Ewangelię św. Jana 13,1-15.
Pomocą będzie Biblia w obrazach/Umycie stóp uczniom – pokaz slajdów z tekstem
https://bibliawobrazach.pl/ilustracje/gnpi-086-washing-feet/

Porozmawiajcie:
- Dlaczego Piotr zdziwił się, że Pan Jezus chciał umyć mu nogi?
- Dlaczego Pan Jezus to zrobił? Czego chciał nauczyć swoich uczniów?
- Czy my także powinniśmy myć sobie stopy?
(Pokazał im, że chociaż był Bogiem, będzie im służył. Jezus uniżył siebie. Umył stopy, aby pokazać, że tak jak On służy nam, tak my powinniśmy służyć sobie nawzajem. Powinniśmy traktować innych jak ważniejszych od siebie i służyć sobie wzajemnie.)

Obejrzyjcie slajdy, które pokażą w jaki sposób Pan Jezus został aresztowany po spożyciu wieczerzy z uczniami.
https://www.bibliawobrazach.pl/ilustracje/gethsemane-peter/

Praca ręczna
Białą kredką lub ołówkiem na czarnej kartce papieru narysuj krzyż o szerokości belki 5 cm. Weź pudełko wykałaczek i pozwól dzieciom przykleić je w kształcie krzyża, tak, aby zakryć go całkowicie.
Zapytaj dzieci: czy myślisz, że Jezus wiedział, że umrze na krzyżu?
Przeczytajcie razem Ewangelię św. Marka 9:30-32, aby się dowiedzieć.
Trzy krzyże
Proponujemy kolejny pomysł jak pomóc dziecku zrozumieć znaczenie Wielkanocy z wykorzystaniem własnoręcznie przygotowanych symboli.
Przygotuj z papieru 3 brązowe krzyże oraz 3 litery „O”: białą, czerwoną i czarną. Na wzgórzu Golgoty stały trzy krzyże (Łk 23:33–43). Na środkowym krzyżu umierał bezgrzeszny Syn Boży – Jezus Chrystus. Dlaczego? W Biblii czytamy „My widzieliśmy i świadczymy, iż Ojciec posłał Syna jako Zbawiciela świata” (1 J 4:14).
(Połóż czerwone „O” na środkowym krzyżu). To czerwone „O” przypomina mi, że Pan Jezus umarł na krzyżu, by nas odkupić od śmierci – kary, na jaką zasłużyliśmy z powodu grzechów. On zapłacił cenę życia.
Dwaj złoczyńcy zasłużyli na karę. Jeden z nich wyśmiewał się z Jezusa, jego serce wypełniały ciemność grzechu i niewiara (połóż czarne „O” na krzyż z lewej strony). To czarne „O” przypomina nam, że ten człowiek odrzucił zbawienie. Umarł w grzechu i oddzieleniu od Boga.
Jednak drugi złoczyńca zrozumiał, że potrzebuje zbawienia, uwierzył, że Jezus przyszedł, by zbawić ludzi. Wołając, prosił o odkupienie (Połóż białe „O” na krzyż z prawej strony). To białe „O” przypomina nam, że ten człowiek otrzymał zbawienie od kary za grzechy, dostąpił przebaczenia, oczyszczenia.
Do którego z nich jesteś podobny? Bóg przygotował odkupienie. Co z nim zrobiłeś? Odrzuciłeś czy przyjąłeś (a więc otrzymałeś)?
Artykuł pochodzi ze strony http://med.org.pl/inne_pliki/akt_plik_4.pdf za zgodą Chrześcijańskiego Stowarzyszenia „Miłość Edukacja Dojrzałość”. Tam znajdziesz instrukcję wykonania z ilustracjami.