Wielki Piątek
HISTORIA JEZUSA - SŁUCHOWISKO DLA DZIECI
Ukrzyżowanie
DZIECIOM O ZNACZENIU WIELKANOCY
Trzy krzyże
Twórczy sposób przedstawienia dzieciom Ewangelii.
Białą kartkę papieru A4 złóż w harmonijkę na trzy części wzdłuż krótszego boku. Następnie zagnij od góry kawałek długości ok. 7 cm, naszkicuj literę „T” i wytnij ją, a następnie rozłóż kartkę uzyskując trzy połączone ze sobą krzyże.
Środkowy pokoloruj z obu stron na czerwono, krzyż z lewej pokoloruj z jednej strony na czarno (druga strona pozostaje biała), a krzyż z prawej strony z obu stron na czarno. Następnie złóż krzyże w taki sposób, żeby najpierw za czerwonym krzyżem znalazł się krzyż czarny z obu stron, a następnie, krzyż który z jednej strony jest czarny, a z drugiej biały (sposób składania w „C”).
W ten sposób krzyże ułożone są w następującej kolejności: czerwony na pierwszym planie, za nim czarny z obu stron, a potem krzyż z jednej strony czarny, a z drugiej biały. Można wykonywać tę pomoc razem z dziećmi. Kiedy wszyscy mają swoje krzyże pokolorowane i odpowiednio złożone, zaczynamy opowiadać…
Patrząc na środkowy krzyż, myślimy o tym, co zrobił Pan Jezus. On umarł na krzyżu przelewając swoją krew, by uratować ludzi od kary za grzech. Sam nigdy nie zgrzeszył, nie zasłużył na taką karę, ale ty i ja owszem! Jednak On zechciał wziąć naszą karę na siebie.
Kiedy rozłożymy naszą składankę, widzimy po bokach dwa czarne krzyże. One przypominają nam o tym, że dwaj ludzie zostali ukrzyżowani w tym samym dniu co Pan Jezus, jednak oni umierali za swoje grzechy – byli przestępcami, ponosili karę za złe rzeczy, których się dopuścili.
Składając ponownie krzyże (sposób składania w „Z”, czyli w harmonijkę) widzimy, że na wierzchu mamy biały krzyż. Jego czarna strona dotyka krzyża Pana Jezusa i to nam pomaga zrozumieć, co się wydarzyło w życiu tego człowieka. To, co zrobił złego, jego grzechy zostały jakby złożone na Pana Jezusa, który wziął je na siebie umierając. Dlatego właśnie ten krzyż jest z góry biały, ponieważ symbolizuje oczyszczenie, przebaczenie grzechów. Ten człowiek (przestępca, grzesznik) uwierzył Panu Jezusowi i otrzymał przebaczenie grzechów w ostatniej chwili swojego życia.
Czy ty uwierzyłeś w Pana Jezusa? Jeśli nie, to lepiej nie czekaj do ostatniej chwili swojego życia, ale od razu teraz poproś Go, by przebaczył ci grzechy.
Opracowano na podstawie: S. Doherty, Bible Talks for Children 2, Lisburn 2009, s. 139.
Artykuł pochodzi ze strony http://med.org.pl/inne_pliki/akt_plik_4.pdf za zgodą Chrześcijańskiego Stowarzyszenia „Miłość Edukacja Dojrzałość”. Tam znajdziesz instrukcję wykonania z ilustracjami.