Wielki Piątek
DO POSŁUCHANIA I OBEJRZENIA
Słuchowisko – Historia Jezusa
Sąd nad Jezusem, Piłat wydaje wyrok.
https://youtu.be/CwfKm0em6wA

Ukrzyżowanie Jezusa
https://youtu.be/ARWI0eziiNI
Piosenka – Tam na krzyżu
Piosenka znajduje się na płycie „Mali o Wielkim śpiewają" wydanej przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie „Miłość Edukacja Dojrzałość”.
https://youtu.be/NF5L-TUHVBg
Film – On zmartwychwstał (z serii Księga Ksiąg)
Fragment filmu dla młodszych dzieci o tym, jak Jezus zostaje aresztowany, przesłuchiwany i ukrzyżowany (do 18:20 czasu trwania filmu).
https://youtu.be/3RcKfsmweVw
Film – Ostatni dzień (My Last Day)
Animowany film krótkometrażowy ukazujący ostatnie godziny życia Jezusa z Nazaretu z perspektywy jedengo ze złoczyńców.
Dla starszych dzieci i młodzieży.
https://www.mt28.pl/narzedzia/filmy/moj-ostatni-dzien.html
DZIECIOM O ZNACZENIU WIELKANOCY
Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Piątek przed Wielkanocą, był najsmutniejszym dniem wszechczasów: Jezus, Syn Boży, umarł na krzyżu. Było to w dniu Paschy, żydowskiego święta. Zobaczcie jak to się stało…
Przeczytajcie Ewangelię św. Mateusza 27,27-66
Pomocą będzie Biblia w obrazach/Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
https://www.bibliawobrazach.pl/ilustracje/jesus-crucified-dies/

- Co powiedział dowódca rzymski po śmierci Jezusa? Dlaczego?
- Dlaczego Faryzeusze chcieli, aby Piłat postawił straże przy grobie Jezusa?
- Dlaczego to był najgorszy i jednocześnie najlepszy dzień wszechczasów?

Załóżcie coś czarnego (dziś i jutro), aby przypominać sobie, że są to smutne dni, ponieważ Jezus musiał umrzeć za nasze grzechy.

Praca ręczna numer jeden
Kiedy Jezus umarł, żołnierze zrobili dla Niego koronę z kolców, aby wyśmiać Go jako „Króla Żydów”. Kolce, nazywane były cierniami, a gdy ukłuły, to naprawdę bolały.
Spróbuj zrobić koronę cierniową z papierowego talerza. Odetnij wewnętrzne koło, zostawiając zewnętrzny okrąg. Pokoloruj lub pomaluj na brązowo.

Praca ręczna numer dwa
Do skorupki jajka lub specjalnego kieliszka do jajek włóż ziemię. Posadź w niej nasiona rzeżuchy (płytko pod powierzchnią!).
Powiedz dziecku, że chociaż nasiona są zakopane i nie możemy ich zobaczyć, rozpoczynają (tworzą) nowe życie!
Podobnie jest z Jezusem, który został pochowany w grobie. Kiedy zmartwychwstanie, przyniesie nam nowe życie.
W dniu zmartwychwstania zobaczcie czy nasionko rzeżuchy wykiełkowało.
Trzy krzyże
Twórczy sposób przedstawienia dzieciom Ewangelii.
Białą kartkę papieru A4 złóż w harmonijkę na trzy części wzdłuż krótszego boku. Następnie zagnij od góry kawałek długości ok. 7 cm, naszkicuj literę „T” i wytnij ją, a następnie rozłóż kartkę uzyskując trzy połączone ze sobą krzyże.
Środkowy pokoloruj z obu stron na czerwono, krzyż z lewej pokoloruj z jednej strony na czarno (druga strona pozostaje biała), a krzyż z prawej strony z obu stron na czarno. Następnie złóż krzyże w taki sposób, żeby najpierw za czerwonym krzyżem znalazł się krzyż czarny z obu stron, a następnie, krzyż który z jednej strony jest czarny, a z drugiej biały (sposób składania w „C”).
W ten sposób krzyże ułożone są w następującej kolejności: czerwony na pierwszym planie, za nim czarny z obu stron, a potem krzyż z jednej strony czarny, a z drugiej biały. Można wykonywać tę pomoc razem z dziećmi. Kiedy wszyscy mają swoje krzyże pokolorowane i odpowiednio złożone, zaczynamy opowiadać…
Patrząc na środkowy krzyż, myślimy o tym, co zrobił Pan Jezus. On umarł na krzyżu przelewając swoją krew, by uratować ludzi od kary za grzech. Sam nigdy nie zgrzeszył, nie zasłużył na taką karę, ale ty i ja owszem! Jednak On zechciał wziąć naszą karę na siebie.
Kiedy rozłożymy naszą składankę, widzimy po bokach dwa czarne krzyże. One przypominają nam o tym, że dwaj ludzie zostali ukrzyżowani w tym samym dniu co Pan Jezus, jednak oni umierali za swoje grzechy – byli przestępcami, ponosili karę za złe rzeczy, których się dopuścili.
Składając ponownie krzyże (sposób składania w „Z”, czyli w harmonijkę) widzimy, że na wierzchu mamy biały krzyż. Jego czarna strona dotyka krzyża Pana Jezusa i to nam pomaga zrozumieć, co się wydarzyło w życiu tego człowieka. To, co zrobił złego, jego grzechy zostały jakby złożone na Pana Jezusa, który wziął je na siebie umierając. Dlatego właśnie ten krzyż jest z góry biały, ponieważ symbolizuje oczyszczenie, przebaczenie grzechów. Ten człowiek (przestępca, grzesznik) uwierzył Panu Jezusowi i otrzymał przebaczenie grzechów w ostatniej chwili swojego życia.
Czy ty uwierzyłeś w Pana Jezusa? Jeśli nie, to lepiej nie czekaj do ostatniej chwili swojego życia, ale od razu teraz poproś Go, by przebaczył ci grzechy.
Opracowano na podstawie: S. Doherty, Bible Talks for Children 2, Lisburn 2009, s. 139.
Artykuł pochodzi ze strony http://med.org.pl/inne_pliki/akt_plik_4.pdf za zgodą Chrześcijańskiego Stowarzyszenia „Miłość Edukacja Dojrzałość”. Tam znajdziesz instrukcję wykonania z ilustracjami.