Sobota
DO POSŁUCHANIA I OBEJRZENIA
Piosenka – Jest jedna droga
Utwór znajduje się na płycie „Gramy z Mistrzem" wydanej przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie „Miłość Edukacja Dojrzałość"
https://youtu.be/QVWk6sJzORA
Film – Bóg ma niezwykły plan dla twojego życia (z serii Księga Ksiąg)
4-minutowy film dla dzieci wyjaśniający, dlaczego Jezus przyszedł na ziemię i umarł za nasze grzechy.
https://youtu.be/6JcmMtayIjs
Film – Ukrzyżowanie Jezusa, Ewangelia wg św. Łukasza, rozdziały 19-23 (ProjektBiblia)
Czterominutowy film animowany dla starszych dzieci. Film omawia sąd nad Jezusem i Jego ukrzyżowanie.
https://youtu.be/r2RKdFh_Q8Q
DZIECIOM O ZNACZENIU WIELKANOCY

Jezus pochowany w grobie
W sobotę wspominamy dzień, w którym Jezus został pochowany. Był to bardzo smutny dzień dla przyjaciół i uczniów Jezusa, ponieważ nie wiedzieli oni, że Jezus zmartwychwstanie. Oni myśleli, że po prostu ... nie żyje. Czekali… Musieli ufać Bogu z wszystkimi swoimi pytaniami.
Przeczytajcie razem Ewangelię św. Łukasza 23,50-55.
Pomocą będzie Biblia w obrazach/Pogrzeb Jezusa
https://www.bibliawobrazach.pl/ilustracje/gnpi-099-jesus-burial/

Arcykapłani i faryzeusze zażądali od Piłata, aby postawił przy grobie straże.
Przeczytajcie Ewangelię św. Mateusz 27,62-65.
Pomocą będzie Biblia w obrazach/Straż przy grobie.
https://www.bibliawobrazach.pl/ilustracje/gnpi-100-guard-tomb/

Porozmawiajcie:
- Dlaczego arcykapłani i faryzeusze poprosili Piłata, aby postawił straż przy grobie Jezusa?
- Co zrobił Piłat?
- Jak zabezpieczono grób?

Ciasteczka wielkanocne
Możecie zapoczątkować nową tradycję wielkanocną ze swoimi dziećmi. Jest to świetna POMOC WIZUALNA dla opowiedzenia historii wielkanocnej.
Ciasteczka wielkanocne najlepiej przygotowywać na wieczór przed Wielkanocą.
Co jest potrzebne:
  • 1 szklanka łuskanych orzechów włoskich (ale w jak największych kawałkach)
  • 1 łyżeczka octu
  • 3 białka
  • szczypta soli
  • 1 szklanka cukru
  • torebka plastikowa typu „Zipper”, ze szczelnym zamknięciem
  • łyżka drewniana
  • taśma klejąca
  • Biblia
1. Włóż orzechy do torebki plastikowej i nich dzieci tłuką w nie drewnianą łyżką, aby połamać je na drobniejsze kawałki. Wyjaśnij, że kiedy Jezusa aresztowano, żołnierze rzymscy bili Go. Przeczytaj Jana 19,1-3.
2. Niech każde dziecko powącha ocet. Wlejcie 1 łyżeczkę octu do miski. Wyjaśnij, że kiedy Jezus był spragniony na krzyżu, podano Mu do picia ocet. Przeczytaj Jana 19,28-30.
3. Dodajcie białka do octu. Jajka symbolizują życie. Wyjaśnij, że Jezus oddał swoje życie, aby dać nam życie. Przeczytaj Jana 10,10-11.
4. Nasyp każdemu dziecku na rękę trochę soli. Niech spróbują jej, a resztę wsypią do miski. Wyjaśnij, że to przedstawia słone łzy wylewane przez uczniów Jezusa oraz gorycz naszego własnego grzechu. Przeczytaj Łukasza 23,27.
5. Do tej pory składniki nie były raczej smaczne. Dodajcie 1 szklankę cukru. Wyjaśnij, że najsłodsza część historii to fakt, że Jezus umarł, bo nas kocha. Chce, abyśmy znali Go i należeli do Niego.
6. Przeczytaj Psalm 34,8 i Jana 3,16.
7. Ubijajcie mikserem na wysokich obrotach przez 12-15 min., aż piana będzie sztywna. Wyjaśnij, że biały kolor przedstawia w Bożych oczach czystość tych, których grzechy zostały obmyte przez Jezusa. Przeczytaj Izajasza 1,18 i Jana 3,1-3.
8. Wsypcie do ubitych białek utłuczone orzechy. Nakładajcie łyżeczką na blachę pokrytą pergaminem lub innym papierem do pieczenia. Wyjaśnij, że każda kupka ciasta przedstawia grób w skale, gdzie złożono ciało Jezusa. Przeczytaj Mateusza 27,57-60.
9. Włóżcie blaszkę do piekarnika, zamknijcie drzwiczki i WYŁĄCZCIE piekarnik. Daj każdemu dziecku taśmę klejącą i niech zakleją drzwiczki piekarnika. Wyjaśnij, że grób Jezusa został zapieczętowany. Przeczytaj Mateusza 27,65-66.
10. IDŹCIE SPAĆ! Wyjaśnij, że dzieci mogą być smutne, że muszą zostawić ciastka w piekarniku na całą noc. Uczniowie Jezusa byli zrozpaczeni, gdy grób został zapieczętowany. Przeczytaj Jana 16,20 i 22.
11. W wielkanocny poranek otwórz piekarnik i daj każdemu po ciastku. Zauważcie popękaną powierzchnię i ugryźcie ciastko. W środku jest puste! [Mam nadzieję, że Wam to wyjdzie puste – to są ciastka bezowe, więc ważna jest kwestia odpowiedniej temperatury.] W pierwszy poranek wielkanocny uczniowie Jezusa byli zdumieni, gdy odkryli pusty grób. Przeczytaj Mateusza 28,1-9.